Jdi na obsah Jdi na menu
 


KOLOVRATY - LOKO ( 0 : 5 )

6. 6. 2009
Kolovraty – Loko
6.6.6666 – ďábelské datum
 
Sestava: Šilhart, Hlaváček, Pagáč, Kubínek, Novotný, Němec, Mlejnek, Josef,      
             Pohanka, Krsek                                                                                                
 
 
    Do Kolovrat se dostanete po Dé jedničce, pak na Říčany a už jste tam. Promiňte, to je jen takové připomenutí pro příště. Už se mi ta hřiště pletou, tak se mi to za rok bude hodit. Ale teď už k utkání….
     Rubajbija je rituální obřad. Jeho cílem je vyhnat džinny a zabránit zhoubnému působení uhrančivých pohledů. Zokrové jsou na to většinou tři. Jeden hraje na zokra, jeden na bandír a jeden na činely ve tvaru fazolí. Zokrové nebo také bnáderové, hrají ve stále zrychlujícím se tempu a ostatní se až do úplného vyčerpání oddávají tanci. Zbavit se takového džinna je úmorná dřina, ale přináší osvobozující pocit a posiluje schopnosti a dovednosti, jejichž účinky lze dovést až k mistrovství. Jak to tedy bylo s tím utkáním Kolovratech…..
     Během kariéry každého fotbalisty přijde chvíle, kdy se mu přestane dařit. Třeba když se útočník, vyhlášený bomber, najednou přestane trefovat do brány. Střely létají do tyče, nad bránu, někdy se do míče ani netrefí, vždy je jakoby o krůček pozadu. Ale úplně nejhorší je, když začne z malého vápna překopávat prázdnou bránu. Podobné je to u obránce nebo gólmana. My na tribuně říkáme: „Ten má, ale smůlu“, po čase už jen, mávneme rukou:“ Je to dřevák.“ Zkušený trenér pozná, že to není smůla, co se mu lepí na paty, ale že se na něj přilepil Kuka. Zlý skřítek, který má největší radost, když vám může, jak se říká, házet klacky pod nohy. A dělá vám ty nejhorší věci. Gólmanovi začnou vypadávat míče z rukou. Obráncům přeskakují míče v okamžiku odkopu přes nohu. Záložník nedokáže přihrát a ztrácí míč už na vlastní polovině hřiště. Je to k vzteku, ale ať děláte co děláte, Kuka se vás drží jako klíště. Ale vy už byste asi chtěli slyšet o tom zápase v Kolovratech, že jo…..
     Jen zkušený trenér pozná, kolik uhodilo a tak musí přijít na řadu rituál, který jediný pomůže se Kuky zbavit. Probíhá to přibližně takhle:
     Postižený fotbalista zůstane po tréninku na hřišti. Pokud jde o střelu na bránu, pak je dobré, když vám vypomůže brankař a někdy i šaman. Může to být trenér nebo táta. Protože táta, tak trochu nese to Kukovo prokletí se svým synem a dobře ví, jak moc se tím trápí. Jsou známy i případy, kdy se táta trápí víc, než mladý fotbalista, jako by byl sám Kukou postižen. Rituál začne písknutím do píšťalky. Pokud jde o “zahazovače vyložených šancí“, pak střílí postižený na bránu ze všech možných pozic, snaží se překonat brankaře a stále dokola a pořád a bez přestání zvyšuje tempo a úsilí až do úplného vyčerpání. Tento obřad musí opakovat po každém tréninku i několik týdnů, až jednoho dne zjistí, že je Kuka pryč a že je ještě lepším borcem, než kdysi býval. Všichni fotbalový odborníci žasnou, kde se to v tom klukovi bere. Ti, kteří nemají ani páru o tom kolik to stálo námahy a úsilí říkají, že zraje jako víno.                               
Podobné je to se záložníkem, když mu nejde přihrávka, či klička. Nebo s gólmanem, když je třeba vyhnat Kuku, který rád vyráží míče z rukou. Tak, k tomu zápasu v těch Kolovratech….       
     Při tomto rituálu získáte ještě jedno důležité poznání. Zjistíte, jestli vás fotbal baví a jestli ho máte opravdu rádi. Není třeba se Kuky bát. Pravděpodobně se mu nikdo z vás nevyhne. Jen musíte na chvíli zatnout zuby. Kuka je totiž strašpytel a brzy zaleze zpátky pod drn. Naposledy jsem ho viděl pod tím drnem u značky pro pokutový kop. Loni tam přezimoval. A teď k tomu utkání v Kolovratech….
1.     minuta 1:0 (málokdy se vidí, pro zájemce předvádí Adam Novotný Loko
Vltavín), individuální akce 2:0 (pro zájemce předvede Maty Mlejnek Loko Vltavín)
1. minuta druhého poločasu 3:0 (branka přímo z rohového kopu, pro zájemce předvádí Maty Mlejnek Loko Vltavín), střela z dálky 4:0 (pro zájemce předvádí Martin Hlaváček Loko Vltavín, dále předvede na požádání i excelentní střelbu hlavou, samozřejmě s gólovým zakončením ), hlavička 5:0 (viz. Martin Hlaváček). Obrana, v tomto utkání s Martinem Pagáčem vpravo, se bez vážnějších problémů postarala o soupeřovi útočníky a gólman Šili si s přehledem posbíral těch pár míčů, co propadlo cedníkem. Ale co je nejdůležitější: na obzoru žádný Kuka. To budem proti dalšímu soupeři sakra potřebovat. A ještě malá poznámka nakonec. Až se budeš zase za rok vracet z Kolovrat, nejezdi po D1, varuji tě, nejezdi po D1.
    Tak co nám připravíte příště princové z Lokády, králové budoucích vítězných bitev?